Anno 1701 History Edition İnceleme

Denizaşırı Ticaret Oyunu: Anno 1701 ile Tanışın


Çokça ismini duyduğum bu seriyle tanışmam Ubisoft’un yılbaşında Anno 1701 History Edition’u ücretsiz vermesiyle başladı. İndirip eğitim bölümüne bir göz atıp arkadaşımla çok oyunculu modunun tadına bakmak istedik. Size de bu deneyimlerimden bahsetmek adına Anno 1701 History Edition inceleme yazımı paylaşıyorum.

Anno Nedir?

Anno 1701 History Edition İnceleme


Anno, asıl amacımızın ticaret yaparak para kazanmak, yanında küçük deniz savaşları ve ada fetihleri yapabildiğimiz gerçek zamanlı bir strateji oyunudur.

Oyuna başlamak için birkaç ön ayar yapıyoruz zafer koşullarını, adalardaki kaynak miktarını, zorluk seviyesini ayarlıyoruz ve oyunumuza giriş yapıyoruz.

Başlangıçta her oyuncu kendisine haritaya rastgele konumlanmış adalardan bir tanesini seçip kendi limanın inşa ederek başlıyor. Buradaki püf nokta ise oyunun başında kullanabileceğiniz kaynakların bol miktarda olduğu bir ada seçmek. Bunun sebebi ise örneğin oyuna başlar başlamaz demir işlemeye başlayamıyorsunuz. Öncelikle demir işlemek için gerekli şartlara ve işçi sınıfına sahip olmanız gerekmekte. Oyunun ilerleyen saatlerinde yeni ihtiyaçlarınıza göre yeterli kaynağa sahip yeni bir ada bulup oradan da ek gelir ve kaynak sağlayabilirsiniz.

Deponuzun inşaatını bitirdikten sonra işe şehir merkezi, oduncu kampı ve ev yapmakla başlayabilirsiniz. Bunlar başlangıçta adamızın bel kemiği olacaktır. Gelirlerimizi oyunun ilk saatlerinde ada halkından alacağımız vergiler oluşturmaktır. Köyümüz daha yeni kurduğumuz için herhangi bir kaynağın ticaretini yapacak düzeyde bollukta henüz bulunmuyoruz.

Köyümüze ev ekleyerek gelirimizi arttırmak mümkün fakat bununla birlikte yiyecek ve giyecek talebi de artacaktır bu yüzden kontrollü büyümekte fayda var.

Peki ada sakinlerimiz bizden ne istiyor?


Oyunda 5 adet sınıf bulunuyor bunlar Pioneer, Settler, Citizen, Merchant, Aristocrat sınıfları.

İlk sınıf olan Pioneer ile oyuna başlıyoruz. Bu insanlarımız bizden sadece yemek ve giyecek istemekte. Bu şartları sağlayıp mutluluklarını yüksek tuttuğumuz sürece kendileri bir üst sınıfa geçmeye başlayacaklardır.

Settler ise bizden giyecek ve yiyeceğe ek olarak kilise istemektedirler.

Merchant sınıfına yükselmemiz için ise halkınıza tütün ve alkol üretmeli veya temin etmelisiniz.

Gerekli şartlar sağlandıkça ada halkımız köylü sınıfından kasabalı sınıfına geçecek ve yeni teknolojilerin kilidini de bizlere açacaktır. Burada gerekli kaynakları sağladıktan sonra halkımızın gelişmesi için aldığımız vergi miktarının göstergede en koyu yeşilde tutmamız gerekiyor bu sayede insanların mutluluk düzeyi artıyor ve gelişmiş oluyorlar. Anno 1701 de nüfusu mutlu etmeye çalışmak onların gelişip sınıf atlaması için uğraşmak ilk önceliklerimizden çünkü oyunda gelirimiz halkımıza göre belirleniyor. Nüfusumuzun oyuna tüm etkisi maalesef bu kadar. Kendimize ordu üretirken bu nüfusa ihtiyacımız olmuyor nüfustan bağımsız bir şekilde bunu yapabiliyoruz veya oyunda herhangi bir üretim yeri iş gücü gerektirmediği için nüfusun bizi zorlamadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Kısacası nüfus = gelir, gelir = nüfus diyebiliriz.

Oyunumuzda küçük çaplı bir diplomasi de bulunmakta. Diğer liderler ile ticaret anlaşması yapabilir, onlardan altın talep edebilir veya onlara savaş açabilirsiniz.

Yaptığımız ticaret anlaşmaları diğer liderler ile ticaret yapmamıza olanak sağlıyor. Eğer herhangi bir lider ile ticaret anlaşmanız bulunmuyor ise oyunda tarafsız tüccar hariç ticaret yapabileceğiniz kimse olmuyor.

Peki Anno 1701 de savaşlar nasıl oluyor?

Anno 1701 History Edition İnceleme


Aslında savaş üzerine çok konuşulacak bir durum yok. Savaşlar basit bir mantık üzerine kurulmakta. Taktik veya planlamaya gerek duyulmamış. Adanızdan asker üretip, askerlerinizi geminiz ile taşıyıp saldırmak istediğiniz adaya indiriyorsunuz ve hedef gösteriyorsunuz. Buna ek olarak adanıza gözetleme kulesi gibi savunma binaları inşa edebiliyorsunuz. Bu savunma yapıları özellikle doğru konumlandırıldığında düşman gemilerine karşı gerçekten etkili olup adanıza yaklaşmalarını büyük ölçüde engelliyor.

Ufak Tefek Bazı Görevlerimiz Var!

Anno 1701 History Edition İnceleme


Oyunda sizlere NPC’ler tarafından verilen görevler de bulunmakta. Örnek verecek olursak sizlerden kendilerine ait olan denizde kaybettikleri kargolarını bulup getirmenizi istiyorlar ve bunun karşılığında size güzel paralar verdiklerini söyleyebilirim. Bu görevleri ihmal etmemekte fayda var. Görevler tekdüze ve basit tutulmuş, aslında çeşitlilik olması adına birkaç farklı görev eklenmesini isterdim.

Sonuç olarak;


Oyunda yaklaşık olarak 10-15 saat kadar geçirdim. Klasik savaş stratejilerinden farklı ticaretin ön planda olduğu güzel bir strateji oyunu olmuş diyebilirim. Bu evde olduğumuz serin kış aylarında sıcak kahvenizle bilgisayar karşısına oturup arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için oynanabilir bir oyun olduğunu düşünüyorum. Anno 1701 History Edition incelememde sonuca gelecek olursak savaşlardaki basitliği ve görevlerdeki tekdüzeliği bir kenara bırakırsak bence kesinlikle şans verilmesi gereken bir oyun olarak düşünüyorum. Çıkış yılı 2006 olmasına rağmen gayet keyifli vakit geçirdiğimi söyleyebilirim.

Kendinizi bir süre sonra vatandaşlarınızı mutlu etmeye çalışırken, adadan adaya kaynak ararken veya diğer devletlerle bu ihtiyaçları karşılamak adına ticaret anlaşması yapmak için diplomasi masasına otururken buluyorsunuz.


Çeşitli oyun incelemeleri gelmeye devam edecek. İstediğiniz oyun incelemeleri olursa iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz aşağıdaki formu doldurarak görüş ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 2 yazı
Ahmet EROL
Ahmet EROL
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara