Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Ana sayfaİncelemelerOyun İncelemeleriArkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Merhabalar, sizlere arkadaşlarınızla birlikte ister müttefik olup düşmanlarınıza karşı ister düşman olarak oynayabileceğiniz çeşitli strateji oyunları tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Strateji oyunları ufaklığımızdan beri Age of Empires serisi başta olmak üzere birçok oyunla birlikte başımızın tacı olan oyun tarzlarından birisidir, oyun tavsiyeleri serimizin 3. yazısında da sizlere arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları tavsiyelerinde bulunacağım. Rehberimiz sizlerden gelen yorumlar ve gösterdiğiniz ilgi eşliğinde zamanla genişleyerek daha çeşitli ve daha kapsamlı bir rehber haline dönüşecek. Dilerseniz “Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları” isimli yazımızı aşağıdan takip etmeye başlayabilirsiniz.


1- AGE OF EMPIRES

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Oyunun Steam Sayfası:

Age of Empires II: Definitive Edition Age of Empires III: Definitive Edition

Oyunun Amacı:

Oyundaki temel amaç zaman ilerledikçe bir yandan savunmanı güçlendirirken bir yandan askeri gücünü yükselterek düşmanlarına karşı yapacağın savaşlarda galip gelerek oyunu kazanmak.

Yorumum:

Age of Empires için yorum yaparken saygısızlık yapacağım diye geriliyorum aslında, çocukluğumuzda internet kafelerde çok zamanlar geçirdik bu oyun için. Age of Empires serisinin herhangi bir oyununu oynamamış veya adını duymamış olan varsa online strateji oyunları arasında altın gibi parlayan Age of Empires serisini oynamayı ölmeden önce yapılacaklar listenize mutlaka eklemelisiniz. Serinin en son  oyunu 14 Kasım 2019 yılında çıkan aslında 2. oyunun geliştirilmiş versiyonu olan Age of Empires II Definitive Edition iken 14 Ekim 2020 tarihinde Age of Empires III oyunu içinde bir Definitive Edition versiyonu çıkacağı açıklandı ve bu versiyonun 32 TL fiyat etiketiyle Steam platformunda ön siparişe açık durumda olduğunu belirtmek isterim.

Oyundan Kareler: 


2- SID MEIER’S CIVILIZATION

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Oyunun Steam Sayfası:

Sid Meier’s Civilization® VI Sid Meier’s Civilization® V

Oyunun Amacı:

Oyun sıra tabanlı bir strateji oyunu olup ilk çağlardan başlayarak gelecek çağlara kadar süren bir zaman dilimini ele alır, rastgele oluşturulmuş haritalarda bilim, teknoloji, askeri, dini, diplomatik alanlar gibi çeşitli alanlarda gelişerek farklı türlerde kazanma çeşitlerinden biriyle oyunu kazanmanız amaçlanmaktadır.

Yorumum:

Ben serinin 5. oyununu oynamış olan bir oyuncu olarak oyun grafik olarak oldukça güzel olan ve oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir güzellikte diyebilirim. Boş bir gününüzde arkadaşlarınızla birlikte uzun bir online strateji oyunu serüveni yaşamak istiyorsanız bu oyunu kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

Oyundan Kareler: 3- TOTAL WAR

Oyunun Steam Sayfası:

Total War: THREE KINGDOMS Total War Saga: TROY (2021 Yılında Çıkacak)

Oyunun Amacı:

Oyun sıra tabanlı bir online strateji oyunu olmakla siyaset, ordu ve kaynak yönetimini ele almaktadır.

Yorumum:

Ben oyunu oynamamış birisi olarak dışarıdan tarafsız baktığımda hayranları tarafından oldukça sevilen bir seri olan Total War  oyunu serisi özellikle yeni oyunları ile birlikte harika grafiklere sahip olmuş. Şuanda serinin en son çıkan oyunu Total War: THREE KINGDOMS Steam üzerinden indirimsiz 210 TL fiyat etiketine sahip fakat 2021 yılında çıkacak olan oyunu Total War Saga: TROY hakkında herhangi bir fiyat etiketi bulunmamaktadır.

Oyundan Kareler: 


4- HEARTS OF IRON IV

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Oyunun Steam Sayfası:

Hearts of Iron IV

Oyunun Amacı:

Oyun 2. Dünya Savaşı’nı konu edinmekle oyunun başında 2. Dünya Savaşı’ndan bir ülke seçerek başlıyorsunuz, oyunda diğer online strateji oyunlarından farklı olarak çok ayrıntılı özellikler bulunuyor, ülkenin politikası, sanayisi, askeri gücü, siyasi gücü, kaynak kullanımı, lojistik gibi birçok etkeni tamamen sizin kontrolünüzde ve bunları çok iyi yönetmeniz gerekiyor.

Yorumum:

Ben çok ayrıntılı strateji oyunlarına ilgi duymamam sebebiyle bu oyunu oynamadım fakat dışarıdan yorumumu eklemek isterim; oyunda grafik sevenlerdenseniz ne yazık ki oyun daha çok harita üzerinden oynanıyor fakat bir ülkeyi savaş döneminde tümüyle yönetmekten hoşlanıyorsanız bu oyuna kesinlikle şans vermenizi tavsiye ederim. Son olarak belirtmek isterim ki oyunun Steam üzerindeki indirimsiz fiyatı 59 TL olmakla birlikte birçok DLC paketine sahip.

Oyundan Kareler: 


5- EUROPA UNIVERSALIS IV

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Oyunun Steam Sayfası:

Europa Universalis IV

Oyunun Amacı:

Oyunun amacı bir üstte anlattığım oyun olan Hearts of Iron IV ile aynı fakat Europa Universalis IV 1444 yılından başlıyor.

Yorumum:

Aslında Hearts of Iron IV oyunundan farklı söylenebilecek bir yorumum yok. Bu tür ayrıntılı oyunları fazla sevmesem de Europa Universalis IV’e bir şans verdim. Oyunu her ne kadar becerememiş ve kısa sürede bırakmış olsam da bu türü seven oyuncular için biçilmiş bir kaftan denebilir bu online strateji oyunu için. Oyun Steam üzerinden indirimsiz 59 TL fiyat etiketi ile satılmakta, DLC paketleri ise fazlasıyla mevcut… 🙂

Oyundan Kareler: 


Yazar Hakkında
Toplam 93 yazı
Yusuf Kelebek
Yusuf Kelebek
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara